aktivna ili? pasivna terapija
Razlika između aktivne i pasivne terapije
Aktivna terapija bi bila svaka vrsta terapije u kojoj pacijent samostalno izvodi pokret te putem istoga terapeut pokušava unaprijediti stanje pacijenta povećanjem opsega pokreta, snage mišića te funkcije samog pacijenta.
Pasivna terapija je svaka vrsta terapije u kojoj pacijent NE izvodi samostalno pokret odnosno vježbu već fizioterapeut izvodi određenu pasivnu tehniku na samom pacijentu s ciljem unaprjeđenja stanja pacijenta.
Prednosti aktivne terapije
Pokret je jedna od najbitnijih funkcija čovjeka koji nam omogućava da se brzo i efektivno krećemo u prostoru te da savladavamo prepreke u istome.
S obzirom na samu činjenicu koju smo prethodno naveli mislimo da ne moramo naglašavati važnost tog pokreta odnosno važnost tjelovježbe u svakodnevnom životu čovjeka odnosno pacijenta.
Svaki program fizikalne terapije trebao bi OBAVEZNO uključivati neki od oblika aktivne terapije s obzirom na to da bez istoga neće biti ni dugoročnog napretka i rješenja problema kod pacijenta.
Primjeri aktivne terapije:
- Vježbe opsega pokreta
- Vježbe snage
- Proprioceptivni trening
- Restauracija pokreta
- Neurološki trening
- Povećanje mobilnosti
- Povećanje snage
- Uspostavljanje normalne funkcije
- Povećanje samostalnosti pacijenta
Prednosti pasivne terapije
Pasivna terapija je jedan od najstarijih oblika medicine koja se koristi još od doba Hipokrata.
Pasivna terapija nam primarno služi za brzo i efektivno smanjenje boli i povećanje funkcije kod pacijenta kako bi istog što prije uspjeli dovesti u program aktivne terapije.
Primjeri pasivne terapije:
- Brzo smanjenje boli
- Povećanje opsega pokreta
- Uspostavljanje normalne funkcije
- Pružanje dodatne sigurnosti pacijentu
Aktivna ILI? pasivna terapija
Zašto smo stavili upitnik pored ili?
Posljednjih par godina nažalost postoji razdor između ekstremnijih skupina u fizikalnoj terapiji i medicini kod kojih s jedne strane se zagovara isključivo aktivna terapija dok s druge strane se zagovara isključivo pasivna terapija.
Ovaj pristup je nažalost kompletno pogrešan!
Krajnji cilj svakog programa rehabilitacije je pacijenta dovesti u stanje u kojem se nalazio prije same ozljede odnosno deficita. Kako bi došli do navedenog cilja potrebno je koristiti i kombinirati sve moguće alate da to učinimo što je prije i dugoročnije moguće.
Isključivanjem jednog ili drugog oblika terapije taj proces možemo samo usporiti, a ne ga unaprijediti kao što ekstremne skupine misle.
Pasivna i aktivna terapija se savršeno nadopunjuju samo je potrebna kvalitetna dijagnostika odnosno kvalitetan kliničar kako bi napravio optimalnu kombinaciju terapije za pojedinog pacijenta.
Zaključak:
Savjetovali bi svim kolegama da ostavimo polemike ovakve vrste iza nas i da radimo na poboljšanju stanja naših pacijenata zajedničkim snagama!
Također podijelite ovaj post s kolegama kako bi svi učili jedni od drugih i prestali s nepotrebnim predrasudama.
Bsc. PT. Toni Marić
Toni je bacc. fizioterapije i vlasnik Ad Sacrum ordinacije koji godinama prati vrhunske sportaše te predaje na Dry needling edukacijama za fizioterapeute.
besplatan vodič
Kako postati vrhunski rehabilitacijski stručnjak?
(+ besplatan pristup online tečaju iz Anatomije koji predaje profesorica s Harvarda)
Naučite kojim točno redoslijedom trebate poduzimati korake kako bi što prije postali rehabilitacijski stručnjak kakav ste oduvijek željeli biti!