imaju li smisla magisterij i doktorat u fizioterapiji?
Srednja škola za fizioterapeuta
Početak obrazovanja za fizioterapeuta kod većine kolega i kolegica započinje već u srednjoj školi.
Moram priznati da osobno nisam završio srednju školu za fizioterapeuta no s obzirom na to da već 10 godina radim u struci i posljednjih par godina intenzivno predajem fizioterapeutima svih razina obrazovanja vjerujem da sam dovoljno dobro upoznat s obrazovanjem i kvalitetom u istoj.
Srednja škola nas inicijalno upoznaje s pojmom fizioterapije te uči osnovnim procedurama poput terapije strujama, ultrazvuka, magneta, standardiziranih terapijskih vježbi i ostalih uobičajenih procedura koje se koriste u javno – zdravstvenom sustavu odnosno bolnicama, domovima zdravlja, poliklinikama i sličnim ustanovama.
No je li znanje iz srednje škole realno dostatno za kvalitetan napredak i progresiju u karijeri fizioterapeuta?
Fakultet fizioterapije
Pod fakultet fizioterapije ćemo ovdje pričati o prve 3 godine fakulteta fizioterapije odnosno o stjecanju zvanja baccalaureus fizioterapije.
Osobno sam vlastito obrazovanje započeo tek s fakultetom fizioterapije i moram priznati da se nisam osjećao ni najmanje zakinuto s nedostatkom znanja u odnosu na kolege koji su već prethodno završili srednju školu.
Naime i sami kolege koji su prethodno završili srednju školu za fizioterapeuta su mi potvrdili da je znanje koje su dobili u srednjoj školi previše šturo i da su zapravo jedino ciljano učili raditi standardizirane procedure fizikalne terapije.
Na fakultetu smo već u samom početku počeli učiti anatomiju, kineziologiju, fiziologiju, fiziku i ostale stručne predmete na razini na kojoj se oni ni približno ne uče u srednjoj školi.
Fakultet nas je zapravo učio da razmišljamo kao kliničari i u konačnici kao terapeuti.
Tijek fakulteta
Prva godina fakulteta je ključna jer ako dobro ne savladamo predmete anatomije i kineziologije nećemo imati nikakvu podlogu za daljnje obrazovanje.
Nakon što smo uspješno savladali prvu godinu usudili bi se reći da je već 50% fakulteta uspješno odrađeno.
U druge dvije godine fakulteta bazirat ćemo se na stručnijim i preciznijim predmetima što iz općenitog područja medicine, što iz područja fizikalne terapije i rehabilitacije.
U konačnici nakon završene 3 godine fakulteta fizioterapije i stečenog zvanja baccalaureus fizioterapije imat ćemo vrlo snažnu osnovu i znanje za daljnje obrazovanje i nastavak karijere fizioterapeuta.
Što nakon 3. godine fakulteta?
Velika većina kolegica i kolega nakon 3. godine fakulteta neće biti sigurna trebaju li nastaviti s fakultetskim obrazovanjem, trebaju li stažirati ili se trebaju odmah baciti u privatne vode.
Ovo je zapravo sasvim logično pitanje na koje Vam nažalost nitko neće moći dati 100% ispravan odgovor no mi ćemo se ovdje potruditi dati Vam ciljane smjernice što iz vlastitog iskustva što iz iskustva usmjeravanja velikog broja kolegica i kolega koji su prošli edukacije naše Physioverse Akademije.
Odgovor na ovo pitanje ovisit će o nizu faktora odnosno o Vašem željenom usmjerenju u karijeri fizioterapeuta.
Kada upisati Magisterij?
Ovdje ćemo biti brutalno otvoreni i iskreni prema Vama.
Koliko je prve 3 godine fizioterapije korisno toliko u većini slučajeva magisterij neće biti koristan za daljnji napredak u karijeri.
Većina programa magisterija su zapravo recikliranje gradiva prve 3 godine fakulteta i pisanje većeg broj znanstvenih radova koji se nažalost u većini slučajeva recikliraju iz već prethodno napisanih znanstvenih radova. Znači realna mogućnost karijernog napretka u ovakvom programu je stvarno minimalna.
Magisterij isključivo ima smisla ako planirate ostati predavati odnosno raditi u obrazovnom sustavu, točnije na fakultetima gdje će Vam trebati magisterij i doktorat kako bi ispunili uvjete za glavne predavače i kako bi si u konačnici povećali koeficijent plaće.
No ako kao većina nas ne planirate primarno raditi u obrazovnom sustavu već želite raditi u praksi s pacijentima, čitajte ovaj blog dalje.
Što raditi umjesto magisterija?
Ako želite postati najbolji mogući rehabilitacijski stručnjak u realnoj praksi počnite raditi što je prije moguće!
Ovaj početak se može dogoditi u par različitih oblika rada koji nužno ne isključuju jedan drugi.
Osobno sam za vrijeme fakulteta počeo “vježbati” terapijske tehnike na članovima obitelji, prijateljima pa nakon nekog vremena i na pacijentima “u fušu”. Da svi u našoj struci radimo u fušu u nekom dijelu karijere pa ćemo to ovako iskreno i napisati.
Odmah nakon fakulteta započeo sam pripravnički staž kroz koji sam naučio neke osnovne tehnike i procedure u fizikalnoj terapiji te koji mi je bio dobra osnova za daljnji napredak u karijeri.
Isto tako sam se počeo intenzivno educirati na pojedinim edukacijama iz ciljanih tehnika za koje sam vjerovao da će donijeti brže, bolje i dugoročnije rezultate mojim pacijentima.
Poanta ove cijele priče je da ako želite postati vrhunski rehabilitacijski stručnjak i fizioterapeut počnite raditi i dodatno se educirati što je prije moguće!
Učite od najboljih stručnjaka!
Kao što smo već prethodno naveli kroz ovaj članak, znanje preneseno iz srednje škole i fakulteta nažalost nikome od nas neće biti dovoljno za ciljano, kvalitetno i dugoročno rješenje problema kod naših pacijenata.
U Physioverse Academy-u isključivo organiziramo edukacije iz preciznih, dokazanih i dugotrajno učinkovitih tehnika koje predaju vrhunski stručnjaci koji vode najbolje ocijenjene ordinacije u Hrvatskoj i ostatku regije.
Preuzmite naš vodič za rehabilitacijske stručnjake koji će Vam pomoći da BESPLATNO započnete ciljanu i preciznu edukaciju kako bi s vremenom i Vi postali vrhunski rehabilitacijski stručnjak!
Bsc. PT. Toni Marić
Toni je bacc. fizioterapije, vlasnik Ad Sacrum ordinacije i direktor Physioverse Academy-a koji godinama prati vrhunske sportaše te predaje na edukacijama za fizioterapeute i ostale rehabilitacijske stručnjake.
besplatan vodič
Kako postati vrhunski rehabilitacijski stručnjak?
(+ besplatan pristup online tečaju iz Anatomije koji predaje profesorica s Harvarda)
Naučite kojim točno redoslijedom trebate poduzimati korake kako bi što prije postali rehabilitacijski stručnjak kakav ste oduvijek željeli biti!