sKAKAČKO KOLJENO
Kako dolazi do skakačkog koljena?
Skakačko koljeno ili patelarna tendinoza je sindrom prenaprezanja kod kojeg dolazi do boli i osjetljivosti u području hvatišta tetive mišića kvadricepsa. Tetiva kvadricepsa prelazi preko samoga koljena i bol se uobičajeno manifestira u koljenu.
Kao i kod teniskog lakta uzrok skakačkog koljena je repetitivna (ponavljajuća) trauma na samu tetivu zbog učestalog i pretjeranog opterećenja na kvadriceps i zglob koljena.
Pod većim rizikom od ovog sindroma su sportaši čiji sportovi uključuju učestale skokove kao što su: košarka, rukomet, odbojka, gimnastika i atletika. Pretreniranost i trening na tvrdim podlogama su se pokazali kao dodatni rizikofaktori za sindrom skakačkog koljena.
Simptomi i dijagnostika skakačkog koljena
Simptomi:
- bol u koljenu prilikom pokreta u zglobu
- bol u prednjoj strani koljena
- bol u unutrašnjosti koljenog zgloba
- oteklina u koljenu
- ukočenost zgloba koljena
- bol i napetost kvadricepsa
- slabost mišića zahvaćene noge
- izrazita bol prilikom obavljanja sportskih aktivnosti i treninga
Dijagnostika:
- povijest bolesti – kako bi se utvrdilo postoji li stara ozljeda ili deficit u području koljenog zgloba
- klinički pregled – liječnik ili fizioterapeut obavljaju pregled koljena kako bi utvrdili gdje je točno izvor boli i koji mu je uzrok
- MR – pomoću magnetske rezonance prepoznajemo abnormalnosti tetive te utvrđujemo uzrok boli u koljenu
Fizikalna terapija i rehabilitacija
Ciljevi fizikalne terapije kod skakačkog koljena:
- smanjiti / otkloniti bolove u području koljena
- smanjiti / otkloniti oteklinu u koljenu
- povećati pokretljivost zgloba koljena
- otkloniti bol i napetost u kvadricepsu
- uspostaviti optimalnu snage mišića zahvaćene noge
- vratiti pacijenta / sportaša u svakodnevnu sportsku aktivnost
- dry needling – pomoću dry needling-a relaksiramo mišiće kvadricepsa, povećavamo opseg pokreta u zglobu koljena i potičemo regeneraciju tetive kvadricepsa
- medical flossing – specijalnim gumenim trakama radimo kompresiju na zglob koljena pomoću koje smanjujemo oteklinu u zglobu koljena, smirujemo bol i povećavamo opseg pokreta
- kinesiotaping – služi nam kao pomoćna tehnika kako bi održavali i unaprijedili efekte terapija dry needling-a, medical flossing-a i ciljanih terapijskih vježbi
- vježbe mobilnosti – služe za obnavljanje opsega pokreta u zglobu koljena i ponovno uspostavljanje funkcije
- vježbe snage – nakon što vratimo normalan opseg pokreta u zglob i smirimo bol u koljenu potrebno je raditi na vježbama jačanja mišića kvadricepsa kako bi povećali otpornost njegove tetive na vanjsko opterećenje
Najčešća pitanja u vezi skakačkog koljena:
Povratak sportskim aktivnostima je individualan od pacijenta do pacijenta odnosno od težine simptoma i deficita koje imate u zglobu koljena.
U pravilu sportaš / rekreativac se vraća sportskim aktivnostima nakon što spustimo bol na minimalnu razinu, vratimo normalan opseg pokreta i uspostavimo optimalnu snagu mišića.
S obzirom na to da je sindrom skakačkog koljena sindrom prenaprezanja postoje šanse da se ako dulje vremena mirujete i ne opterećujete koljeno simptomi smire ili čak nestanu.
Problem s tim pristupom je što će u periodu neaktivnosti muskulatura atrofirati (propasti) i izgubit će se funkcija koljena što stvara dodatan ozbiljan problem.
Daleko najbolji pristup koji se pokazao u praksi je ubrzati proces regeneracije s kvalitetnom fizikalnom terapijom i rehabilitacijom.
Najbolja prevencija sindroma skakačkog koljena je redovno raditi na snazi svih mišića nogu s naglaskom na mišiće kvadricepsa i održavati optimalnu fleksibilnost u zglobu koljena i skočnom zglobu.